Wybory - jak wygląda głosowanie w Boliwii

Wybory - jak wygląda głosowanie w Boliwii

Wybory - jak wygląda głosowanie w Boliwii

Wybory nowych władz w państwie - dla jednych przywilej, dla drugich obowiązek. Wiemy jakie zasady panują tego dnia w naszym kraju, jednak zdziwicie się czytając co jest zabronione w Boliwii i jak rządzący zdecydowali się walczyć z podwójnym głosowaniem.

1. Tego dnia należy zrezygnować z alkoholu

Sprzedawanie alkoholu w sklepach czy barach jest zakazane na 24 godziny przed wyborami, jednak ... W ostatnich wyborach, które przeprowadzono w Boliwii w 2014 roku, aby zapewnić wysoką frekwencję w głosowaniu, specjalna komisja zdecydowała się zakazać sprzedaży alkoholu na 72 godziny przed głosowaniem. Zakaz ten obejmował sprzedaży w sklepach, barach, hotelach, restauracjach, czy jakichkolwiek innych przedsiębiorstwach publicznych. Co więcej, zakazano także spożywania alkoholu na 48 godzin przed oddaniem głosu - myślicie, że w Polsce ta zasada by się przyjęła?

2. Głosowanie jest obowiązkowe

Każdy pełnoletni obywatel Boliwii musi oddać swój głos. Głosowanie jest obowiązkowe dla osób do 70 roku życia. Dla osiągnięcia jak największej frekwencji rozbudowano system kar i grzywien za brak nieusprawiedliwionego udziału w wyborach. Korzystanie z takich instytucji jak bank również będzie utrudnione. Po spełnieniu obywatelskiego obowiązku, każdy Boliwijczyk otrzymuje tzw. zaświadczenie o głosowaniu. Przez okres trzech miesięcy od głosowania pracownicy banku pytają każdego klienta o to zaświadczenie - jeśli go nie przedstawi, nie może skorzystać z ich usług.

3. W walce z podwójnym głosowaniem

Choć Boliwia powoli wprowadza biometryczny system głosowania, podczas ostatnich wyborów wprowadziła szereg zakazów, które miały utrudnić podwójne głosowanie przez jedną osobę. Całkowicie zakazano prowadzenia samochodów - wyjątek stanowili lekarze oraz taksówkarze, którzy mogli ubiegać się o specjalne pozwolenie, które musieli umieścić na przedniej szybie pojazdu. Loty krajowe zostały tak zaprojektowane, aby przemieszczanie się między dwoma miejscowościami nie umożliwiło zdublowania głosu.
Przed zagłosowaniem należy także podpisać się na liście imieniem i nazwiskiem, wpisać swój numer dowodu oraz ... zanurzyć mały palec prawej ręki w pojemniku z atramentem. W ten sposób głosujący zostaje oznaczony jako "zagłosował" i nie może głosować powtórnie.

4. Cisza wyborcza

Podobnie jak w naszym kraju, również w Boliwii istnieje pojęcie ciszy wyborczej. Zaczyna się ona na 72 godziny przed wyborami, a w trakcie jej trwania jest zakazane prowadzenie kampanii wyborczej w jakiejkolwiek postaci. Jeśli partia złamie ciszę wyborczą, zostanie ukarana stosowną grzywną pieniężną.

5. Jeśli spotkania ze znajomymi, to tylko do pięciu osób

Tego dnia zakazuje się także masowych zgromadzeń - za takie zgromadzenie uznawana jest już grupa pięcioosobowa.

6. Zapomnij o tych przedmiotach

W dniu wyborów zakazane jest noszenie przy sobie broni palnej, noży, czy obiektów stanowiących zagrożenie. Zakazano także rejestrowania w postaci nagrania wideo bądź zdjęć przebiegu głosowania.

7. Więcej policji na ulicach

Na ulicach znajduje się większa ilość patroli policyjnych, które mają dbać o przestrzeganie specjalnego prawa.

Źródło zdjęcia/Photo credit: lainfo.es
Źródło: nacla.org

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa