Australia ciekawostki

Australia ciekawostki
Czy wiesz, że stolicą Australii nie jest Sydney? Czy wiesz, że Australia została założona przez angielskich więźniów? Jeśli nie, to z pewnością  wiesz, że Australia stała się domem dla najgroźniejszych zwierząt świata. Co może Cie zaskoczyć, ostatni śmiertelny przypadek po ugryzieniu pająka odnotowano w 1979 roku. Australia ciekawostki - będziesz nimi zaskoczony.

Australia ciekawostki

1. Sydney to największe oraz najstarsze miasto Australii, przez wielu uważana za stolicę tego kraju. W rzeczywistości jest nią Canberra, miasto położone w Alpach Australijskich. O miano stolicy rywalizowały ze sobą Sydney i Melbourne. Wybór na Canberry padł w 1908, jako wynik kompromisu między dwoma największymi ośrodkami miejskimi.

2. Australia została założona przez angielskich więźniów. Brytyjczycy jako pierwsi odkryli ten kontynent i postanowili wykorzystać nowy ląd jako miejsce zesłania dla tysięcy więźniów. Pierwszy statek ze skazańcami przypłynął w 1778 roku po ośmiomiesięcznej morskiej podróży.

3. Przeprowadzone w 2007 roku badania wykazały, że 22% mieszkańców ma wśród swoich przodków skazańców.

4. Co więcej pierwsze oddziały australijskiej policji tworzyli najlepiej sprawujący się więźniowie.

5. Królewska Służba Latających Lekarzy Australii (Royal Flying Doctor Service of Australia), w skrócie znane jako pogotowie lotnicze. Ta australijska organizacja pozarządowa zajmuje się świadczeniem pomocy medycznej osobom mieszkającym na wsiach oddalonym o setki kilometrów od większych miast. Latający lekarze docierają do swoich pacjentów samolotami i pomagają im zarówno w nagłych przypadkach, jak i w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Utrzymywana jest głównie z datków i dotacji.

6. Dingo fance, czyli płot Dingo to najdłuższy na świecie płot o długości 5614 km rozciągający się od Jimbour na północnym wschodzie, przez tysiące kilometrów na zachód i południe aż do Półwyspu Eyre. Jego budowę rozpoczęto w 1880 roku, natomiast ukończono po pięciu latach. Konstrukcja ma 180 cm wysokości. Płot powstał w celu ochrony żyznych południowo-wschodnich terenów tego kraju oraz owiec, które są tłustym kąskiem dla psów Dingo. Na przestrzeni lat przyczynił się on do wzrostu populacji królików i kangurów. W latach 90-tych znaleziono wiele dziur w ogrodzeniu, przez które mogły przenikać młode drapieżniki.

7. Były premier Australii urzędujący w latach 1983-1991 Bob Hawke, ustanowił w latach 50. XX wieku rekord świata w piciu piwa na czas pieczętując tym samym swój dorobek akademicki. Hawke wypił 1,4 l tego trunku w 11 sekund. W swoich wspomnieniach zasugerował, że ten wyczyn mógł się przyczynić do jego politycznego sukcesu bardziej niż jakiekolwiek inne.

8. A co do piwa ... Australijczycy bardzo cenią sobie ten trunek. Zgodnie z danymi z 2012 roku, średnio na mieszkańca spożywa się 83.1 l piwa rocznie. Z tym wynikiem Australia plasuje się na 11. miejscu. Pierwsi są Czesi z wynikiem 148,6 l, natomiast Polska zajęła 5. miejsce (98,5l).

9. Niewiele osób wie, że to właśnie dzięki Australijczykom pracujemy 8-godzin dziennie. W 1856 roku pracujący na budowie podjęli działania, aby zapewnić standard 8-godzinnego trybu pracy, który następnie stał się uznawany na całym świecie.

10. Pływanie to jeden z najbardziej popularnych i ulubiony sportów uprawianych przez Australijczyków. Zgodnie z przepisem wprowadzonym w 1838 roku, pływanie w trakcie dnia uznawane było za nielegalne. Zmieniło się to dopiero w 1902 roku, kiedy jeden mężczyzna wszedł na plażę Manly Beach i postanowił popływać. Od tego czasu sport ten stawał się coraz popularniejszy.

11. Odnośnie pływania... gdyby ten zakaz obowiązywał parę lat dłużej, mogłoby to uratować życie premiera tego kraju Harolda Holta. 17 grudnia 1967 roku, Harold wybrał się popływać z przyjaciółki na swojej ulubionej plaży Cheviot. Premier Holt zdecydował się wejść do wody pomimo kiepskich warunków i wysokich fal. Wkrótce zniknął wszystkim z pola widzenia, a jego przyjaciele wszczęli alarm. Poszukiwali go setki osób - policjanci, żołnierze oraz ochotnicy - jednak jego ciała nie odnaleziono. Odnośnie jego zniknięcia powstało wiele teorii spiskowych - niektórzy mówili nawet o porwaniu przez UFO bądź chiński lub radziecki statek podwodny. Wydarzenie to nazwano "pływaniem, po którym ręcznik nie był potrzebny".

12. Szacuje się, że Australia jest domem dla 100 milionów owiec. To jest prawie pięć razy więcej niż mieszkańców tego kraju.

13. Anna Creek Station, to największe na świecie ranczo położone w Południowej Australii. Jego powierzchnia obejmuje około 6 milionów hektarów, co sprawia, że to pastwisko jest większe niż Belgia, Słowenia, czy Kuwejt. Ranczo jest w stanie pomieścić 16500 sztuk bydła w jednym momencie.

14. Do roku 1984 hymnem Australii był brytyjski hymn "God save the Queen/King."

Ciekawostki o Australii

15. 11 lipca 1979 roku szczątki stacji kosmicznej NASA "Skylab" zamiast do Pacyfiku spadły na australijskie miasto Esperance. Władze w odwecie postanowiły nałożyć na NASA mandat za śmiecenie w wysokości 400 dolarów. Należność została uregulowana w ciągu 30 dni.

16. Pora na "zwierzątka". Australia stała się domem dla 1500 rodzajów pająków, 6000 rodzajów much oraz 4000 much. Z listy 25 najbardziej jadowitych węży na świecie, 20 z nich można spotkać w Australii. Dodatkowo u wybrzeży Australii można spotkać najgroźniejsze na świecie meduzy - Box Jellyfish. Zabiły one więcej ludzi niż szkaradnice, rekiny i krokodyle razem wzięte. Tak, brzmi to zachęcająco, aby odwiedzić ten kraj.

17. Jednak Australia nie jest taka straszna jak ją malują. Od 1979 roku nikt nie zginął od ukąszenia pająka, co więcej rocznie ginie  siedem osób w wyniku ataków węży, rekinów, krokodyli, czy meduz.

18. W herbie Australii znajdują się kangur i emu, czyli dwa najpopularniejsze zwierzęta tego kraju. Co więcej, Australia to jeden z niewielu krajów, który zjada zwierzęta występujące w jego herbie. Popularnym daniem w restauracjach jest Coat of Arms (po prostu herb), są to dwa kawałki mięsa: kangura oraz emu z sałatką bądź warzywami.

19. W 2010 roku postanowiono przyspieszyć o godzinę przedwyborczą telewizyjną debatę polityczną między była premier Gillard, a premierem Abbotem, żeby uniknąć zderzenie z finałem programu Masterchef.

20. W Australii żyje około 750 tysięcy wielbłądów. Początkowo sprowadzano je z Wysp Kanaryjskich, a następnie z Afryki, w celu pomocy przy budowie kolei). Współcześnie są sprzedawane do Arabii Saudyjskiej na mięso.

21. Według statystyk z 2006 roku rdzenni mieszkańcy Australii - Aborygeni - stanowią 2,5% populacji.

22. Kolejna ciekawostka odnośnie kultury Aborygenów. Po zawarciu związku małżeńskiego, mąż nie ma prawa przebywać w tym samym pomieszczeniu co jego teściowa. Co więcej powinien zerwać z nią jakiekolwiek kontakty.

23. A na koniec pora na absurdalne przepisy prawne: W Victorii nielegalnym jest zakładanie różowych spodenek w niedziele. Nie ma z tym problemu od poniedziałku do soboty.

24. Kolejne, raczej rozsądne, nie można zostawiać kluczyków w samochodzie bez jego nadzoru. Ale, kto by tak zrobił?

25. Ustawodawcy proponują nowe prawo, które zabraniałoby zbliżanie się na bliżej niż 100 metrów do tuszy martwego wieloryba.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Australii? Podziel się nimi w komentarzu!Jeśli spodobał Ci się artykuł Australia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Ciekawostki ze świata

Poznaj ciekawostki ze świata podróży i turystyki. Dowiedz się z czego słyną konkretne narodowości, zasmakuj ich kuchni na swoim ekranie oraz zaskocz nietypową wiedzą na ich temat podczas rozmowy ze swoimi znajomymi. Gwarantujemy niezliczoną porcję sprawdzonych i zaskakujących faktów.

Czy wiesz, że ...

Zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec. Istnieje legenda, która miała mieć miejsce w wigilijną noc. Przedstawia ona historię pewnego człowieka, który wracają do domu przez las ujrzał zachwycający widok. Jego oczom ukazał się świerk, przez który prześwitywały gwiazdy. Zapragnął, aby podobne drzewko zdobił jego domowe progi - przystroił je błyszczącymi ozdobami i świecami. Pozazdrościli mu tego sąsiedzi i postanowili skopiować pomysł – i tak narodziła się nowa tradycja.

Tego mogłeś nie wiedzieć - ryba fugu to jedna z najgroźniejszych ryb świata. Jej nieprawidłowe przyrządzenie może skończyć się śmiercią, to prawdziwa gra w rosyjską ruletkę. W Japonii jest ona prawdziwym przysmakiem, którego nie może skosztować cesarz - zabrania mu tego prawo.

Przeczytaj z czego słyną Hiszpanie, dlaczego Japończycy panicznie boją się cyfry 4, dlaczego wieża Eiffla miała zostać rozebrana po 20 latach od wzniesienia, gdzie znajduje się najniebezpieczniejsze miejsce na ziemi oraz w jakim kraju znajduje się śmiertelnie niebezpieczna droga.

Kaczor Donald to fajny gość, co nie? Niestety nie dla wszystkich, szczególnie dla Finów, którzy zdecydowali się na zakazanie go w tym kraju. A skoro jesteśmy przy temacie zakazów - czy wiecie w jakim europejskim mieście zabroniono umierać?

Please publish modules in offcanvas position.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Sprawdź naszą politykę cookies.