Szwecja ciekawostki

Szwecja ciekawostki
Szwecja ciekawostki
- czy wiesz, że szwedzki rząd płaci uczniom szkół wyższych za uczęszczanie na zajęcia? Dowiedz się dlaczego Szwedzi mają prawny zakaz narzekania na brak słońca oraz potrzebują specjalnego zezwolenia i licencji malarskiej, aby zmienić kolor swojego domu.

Szwecja ciekawostki:

1. Uczelnie wyższe na całym świecie posiadają specjalne programy stypendialne dla najlepszy studentów, którzy otrzymują określoną sumę pieniędzy co miesiąc, semestr bądź rok. Wyjątek stanowią szkoły średnie w Szwecji, gdzie stypendium otrzymuje każdy uczeń uczęszczający na zajęcia. Tak, wystarczy, że fizycznie pojawi się na wykładach. Zgodnie ze szwedzkim prawem, aby otrzymać stypendium należy spełnić trzy warunki:

  • ukończyć 16 lat (stypendium przyznawane jest do ukończenia 20 lat)
  • studiować dziennie
  • uczęszczać na wszystkie obowiązkowe zajęcia

Po spełnieniu tych "wymagań" państwo wypłaca 1050 SEK (152$) każdego miesiąca - do ukończenia 18 lat pieniądze te wędrują na konto rodziców. Stypendium przyznawane jest automatycznie, nie trzeba składać żadnych aplikacji - składanie wniosków o dofinansowanie dotyczy jedynie obcokrajowców uczących się w tym kraju.

2. Czy zostałeś kiedykolwiek wyrzucony z pubu/klubu ze względu na Twój taniec? Taka sytuacja jest możliwa w Szwecji. Każdy właściciel baru, restauracji, czy innego miejsca publicznego powinien starać się o uzyskanie "licencji do tańca". W przypadku gdy owej licencji nie posiada, a swoim gościom pozwoli tańczyć, może zostać ukarany grzywną. [Szwecja ciekawostki - źródło]

3. Prostytucja w Szwecji jest legalna, jednak jej celem nie może być osiągnięcie szeroko rozumianej przyjemności. Całościowo to raczej bez znaczenia, gdyż nielegalne jest korzystanie z usług prostytutek. Pozostaje postawić pytanie: co poeta miał na myśli?

4. Szwedzi pracują średnio 7 godzin dziennie w dni robocze. Co ciekawe w Goeteborgu rząd testuje innowacyjny pomysł skrócenia dnia pracowniczego do 6 godzin - decyzję o tej zmianie wprowadzono wiosną 2014 roku przez lewicową koalicję Partii Socjaldemokratycznej, Partii Zielonych oraz Partii Lewicy. Przez okres roku pracownicy będą otrzymywać wynagrodzenie na tym samym poziomie, jednak pracować krócej. Program ma sprawdzić, czy krótszy dzień pracy pomoże zwiększyć produktywność pracowników i zapewnić im wyższą jakość życia.

5. Szwecja ciekawostki - Loteria fotoradarowa
Na jednej z ulic w Sztokholmie postawiono fotoradar, który oprócz karania kierowców przekraczających prędkość nagradza osoby jeżdżące w zgodzie z przepisami. Urządzenie fotografuje wszystkie jadące pojazdy - te które przekraczają prędkość karane są mandatem, pozostałe biorą udział w loterii, w której można wygrać nawet 3000$. Nagrodę sponsorują osoby opłacające mandaty.

6. Jasne plastry stały się przedmiotem poważnego sporu i wywołały dyskusję w Szwecji. Wszystko za sprawą lewicowej działaczki Pauli Dahlberg, która jak donosi gazeta Fria Tider, na antenie państwowego radia Sveriges Radio oskarżyła szwedzkie apteki o rasizm. Wszystko za sprawą braku w aptekach innych plastrów niż tych w jasnym odcieniu. Ma być to dla niej kłopotliwe, gdyż nigdzie nie może znaleźć pasujących do jej skóry plastrów w ciemniejszym odcieniu. Polityczka nazwała ten fakt "codziennym rasizmem" i przywołała do tablicy Evę Fernvall, rzeczniczkę prasową państwowych sieci aptek Apoteket. Przeprosiła ona wszystkich Szwedów o ciemniejszej karnacji na antenie Sveriges Radio oraz przyznała, że sami powinni o tym pomyśleć wcześniej. Już niedługo w Szwecji będzie można znaleźć ciemne plastry. [2015]

To jednak nie wszystkie ciekawostki o Szwecji. Poznaj pozostałe 45 faktów związane z tym krajem.

Szwecja ciekawostki - informacje ogólne

1. Nikt nie zostanie zaskoczony, jeśli napiszemy, że stolicą Szwecji jest Sztokholm.

2. W tym kraju nadal można płacić rodzimą walutą Koroną szwedzka - w 1999 roku Szwecja zdecydowała się nie przyjmować Euro.

3. Warszawę oraz Sztokholm w linii prostej dzieli dystans 812 km. Gdyby ktoś chciał przejść ten dystans po lądzie, pokonałby odległość 3 062 km, co zajęłoby około 622 godziny ciągłego marszu. To około 4.082.666 kroków do zrobienia.

4. Szwecja graniczy z trzema państwami: Norwegia, Finlandia oraz Danią.

5. Według danych z 2013 roku ten kraj zamieszkiwany jest przez 9,593 miliona osób.

6. Zaraz po Francji oraz Hiszpanii, Szwecja jest trzecim największym krajem pod względem powierzchni w Unii Europejskiej.

7. Łączna powierzchnia 449 964 km² lokuje Szwecję na 55 miejscu w zbiorze wszystkich państw pod względem wielkości.

8. Porównując ten kraj do Polski, jest on 1,4 raza większy.

9. 1 stycznia 1995 roku - tego dnia Szwecja stała się jednym z członków Unii Europejskiej.

10. Średnio obywatele tego kraju żyją 81 lat.

Szwecja ciekawostki kulinarne

1. Początkowo nie wiedzieliśmy, do której kategorii przypisać tę ciekawostkę, poniekąd związana z jedzeniem, poniekąd z prawem. Koniec, końców wylądowała w jedzeniu. W stolicy Szwecji nadal obowiązuje prawo, które określa otyłość oraz nadwagę jako wykroczenie.

2. Szwecja ciekawostki o wyjątkowym dniu.
Surströmmingspremiären to jedno z najdziwniejszych szwedzkich świąt, w tłumaczeniu na język polski, jest to święto kiszonego śledzia i przypada na trzeci czwartek sierpnia. To właśnie tego dnia otwierany jest nowy sezon sprzedawania, dostarczania oraz serwowania przepysznego kiszonego śledzia! Życzymy smacznego.

3. Szwecja ciekawostki - parę słów o alkoholu.
Szwecja ma monopol na sprzedaż alkoholu, który posiada 3,5%. Zakupić go można jedynie w rządowej sieciówce sklepów o nazwie Systembolaget. Ideą powstania tego sklepu był problem z alkoholizmem występującym wśród osób pozbawionych pracy. Dodatkowo w tym kraju osoby poniżej 20 roku życia nie zakupią alkoholu. Wszystkie procentowe trunki są sprzedawane w godzinach: w tygodniu od 9:00 do 18:00 oraz w sobotę od 10:00 do 15:00. W niedziele z racji, że sklep Systembolaget jest nieczynny, alkohol można zakupić znacznie droższej w pubach i restauracjach.

4. Fika - szwedzki obyczaj picia kawy mający charakter instytucji społecznej. Oznacza on przerwę w pracy w celu wypicia kawy w towarzystwie najbliższych znajomych, współcześnie także ze współpracownikami firmy, aby nieformalnie porozmawiać. W trakcie fiki konsumowane są głównie słodkości (najpopularniejsze są bułeczki cynamonowe), rzadziej zaś kanapki. To podstawowe prawo, którego Szwed się nigdy nie zrzeknie.

To jeszcze nie koniec tekstu Szwecja ciekawostki. Przed Tobą jeszcze 29 interesujących faktów.

Szwecja ciekawostki prawne

1. Jeśli książę lub księżna poślubi wybrankę/wybranka swego serca bez zgody rządu, ta osoba traci prawo dziedziczenia dla swoich dzieci oraz dalszych potomków.

2. Każda osoba posiadająca ziemię w Szwecji, jest jej właścicielem jedynie do pół metra w głąb ziemi.

3. Skazani przebywający w szwedzkich więzieniach, mogą podejmować próby ucieczki. Taki uczynek nie jest złamaniem żadnego prawa, a w przypadku złapania więźnia na gorącym uczynku nie otrzyma on żadnej dodatkowej kary.

4. W trakcie długich zimowych ciemności, zakazane jest narzekanie na brak słońca oraz chęć, aby w końcu zrobiło się jaśniej.

5. Jeżeli szwedzka rodzina wpadnie na pomysł zmiany koloru swojego domu może mieć nie lada problem. Zakazane jest malowanie swojej własności bez uprzedniej zgody. Co więcej, gdy już taka zgoda zostanie wydana, należy także posiadać licencję malarską.

6. Zakup urządzenia, które odbiera sygnał telewizyjny jest zakazany bez uprzedniego uiszczenia opłaty licencyjnej. Podobne prawo funkcjonuje w Norwegii.

7. Kwestia podatkowa. Rząd wysyła całkowicie wypełniony formularz podatkowy swoim obywatelom, jeśli jest on zgody, wystarczy zaakceptować go przez internet, aby opłacić swoje podatki. Co więcej od 2004 roku Szwedzi mogą opłacać swoje podatki wysyłając wiadomość tekstową ze swojej komórki.

8. Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u osoby prowadzącej pojazd wynosi 0,2 promila.

9. Allemansrätten to niepisane prawo obowiązujące między innymi w Szwecji (również w Norwegii i Finlandii) tłumaczone na język polski jako prawo wszystkich ludzi. Mówi ono, ze każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą, a wynika ono z przekonania, że człowiek jest jej integralną częścią. W praktyce wygląda to tak, że każda osoba może korzystać z lasów (tych państwowych, jak i prywatnych) korzystając z ich na swój sposób.

10. Dagen H, czyli "Dzień H", to dzień przypadający na 3 września 1967, w którym wydano regulację zmieniającą organizację ruchu drogowego z lewostronnego na prawostronny. Program przygotowujący Szwedów do tej zmiany trwał 4 lata.

Szwecja ciekawostki o ludziach

1. Język szwedzki nie jest zbyt wulgarny, a najmocniejsze przekleństwa odnoszą się głównie piekła i diabła - jednym z gorszym słów jest "fan", kolejnymi natomiast "jävel" oraz "helvete".

2. W 2006 roku Szwedzi mięli najwyższy wskaźnik długości życia spośród wszystkich innych europejskich krajów - 80,51 lat. Do 2010 roku ten wskaźnik uległ wydłużeniu - 80,88 lat - jednak Szwecję wyprzedziły takie kraje jak: Szwajcaria, Włochy, Islandia oraz Francja.

3. Statystyczna Szwedka zachodzi po raz pierwszy w ciążę w wieku 30 lat, wraz z kobietami z Irlandii oraz Holandii przodują one w tych statystykach w Europie.

4. Określenie "wieczny student" idealnie opisuje szwedzkich żaków - spędzają oni największą ilość czasu w szkolnictwie wyższym ze średnią wieku 25,5 lat.

5. Okres macierzyński oraz tacierzyński w Szwecji jest jednym z najdłuższych i najhojniejszych na świecie. Łącznie ojciec i matka mogą podjąć 480 dni urlopu wychowawczego (tj. 16 miesięcy) i otrzymywać 77,6% ich wynagrodzenia. Zazwyczaj pary rozdzielają ten urlop pół na pół (ojciec jest zmuszony do wykorzystania przynajmniej jednego miesiąca).

6. Będąc na spacerze w Szwecji, warto zwrócić uwagę na specyficzną dekorację okien - Szwedzi w oknach nie mają firanek, jednak parapet dekorują różnego rodzaju bibelotami, kwiatami oraz lampą, która jest zapalana wieczorami. Ten zwyczaj ma pokazać, że domownicy nie mają nic do ukrycia.

7. Szwecja ciekawostki - to nie jest kraj dla muskularnych ludzi.

Tomislav Boduljak nie wspomina z przyjemnością spotkania ze szwedzką policjantką. Najprawdopodobniej stał się on pierwszym zatrzymanym na świecie za bycie ... zbyt muskularnym. Policjantka podczas zwykłej rozmowy z Tomislavem stwierdziła, że jego mięśnie są na tyle "nienormalne", że nie mogą być one efektem zwykłych ćwiczeń, a zażywania substancji niedozwolonych. Podejrzany został przewieziony na komisariat, gdzie poddano go testom laboratoryjnym. Funkcjonariusza na zakończenie musiała przeprosić kulturystę, gdyż był on całkowicie "czysty".

Szwecja ciekawostki historyczno-kulturalne

1. Szwecja dała światu jedne z najpopularniejszych zespołów muzycznych oraz piosenkarzy: Abba, The Cardigans, Roxette, Ace of Base, Robyn, Europe and Alcazar. Prawda, że przynajmniej wszystkich choć trochę kojarzycie?

2. Szwedzi uwielbiają fast foody! W tym państwie występuje najwyższy wskaźnik restauracji McDonald na głowę w Europie - choć w stosunku do Stanów Zjednoczonych stanowi on jedynie połowę.

3. W 1943 roku z inicjatywy Ingvar Kamprad powstała jedna z najbardziej znanych marek- IKEA. Cztery lata później powstała kolejna znana marka - H&M - działająca na rynku odzieżowym.

4. Misjonarski Kościół Kopimizmu (The Missionary Church of Kopimism), to religia zarejestrowana w Szwecji, powstała dla żartu. Podstawą tego wyznania jest założenie, iż najważniejszą wartością jest kopiowanie.
Szwecja ciekawostki - tego o tym kraju nie wiedziałeś!

Ciekawe historie w Szwecji

1. W 2013 roku 51-letni Szwed przebywający w więzieniu uciekł z niego na dzień przed końcem odsiadki. Wszystko z powodu bolącego zęba i wyprawy do dentysty. Po udzieleniu pomocy lekarskiej ponownie oddał się w ręce policji, a przez ten wybryk jego karę przedłużono o jeden dzień.

Szwecja ciekawostki - publikujemy tylko sprawdzone fakty!

1. Jeśli Szwed przebywa na urlopie i zachoruje, ma prawo wziąć zwolnienie lekarskie w trakcie swoich wakacji.

2. Woda w szwedzkich jeziorach jest na tyle czysta, że można ją nawet pić.

3. Wynajęcie kawalerki w centrum miasta to koszt rzędu 919$, poza miastem należy sie liczyć z kwotą 600$.

4. Wynalazki szwedów, o których mogłeś nie mieć pojęcia:

  • zamek błyskawiczny opracowany i udoskonalony przez Gideona Sundbacka,
  • wszystkie kobiety oraz mężczyźni pracujący w kuchni powinni być wdzięczni Carlowi Munters oraz Baltazarowi von Platen za wynalezienie lodówki,
  • natomiast wszyscy komputerowcy powinni podziękować Håkanowi Lans za wynalezienie myszki komputerowej.

5. Podatki kształtują się na poziomie 50-70% całego dochodu (oczywiście całą kwotę odprowadza już pracodawca, zanim pracownik zdąży cokolwiek dostać). Wysokie podatki wiążą się również z korzyściami takimi jak urlop macierzyński, darmowa opieka zdrowotna.

6. Na każdej nieruchomości, która nie jest własnością wojska oraz nie znajduje się na niej ogrodzone (nie dotyczy to farm), turyści mogą rozbić swój namiot i zatrzymać się jedną noc.

7. Oficjalne konto Szwecji na Twitterze jest prowadzone przez obywateli - co tydzień zmienia się administrator profilu. Zamieszczane są tam wszelakie informacje, od porad dla turystów, aż po wewnętrzne uzewnętrznienia administratora.

8. Szwecja ciekawostki o przystankach autobusowych
W mieście Umeå (północna część kraju) jedna z firm energetycznych zainstalowała lampy do fototerapii na przystankach autobusowych, w celu zwalczania negatywnych skutków krótkiego dnia oraz braku słońca. Specjalne lampy zamontowano na 30 przystankach. [źródło]

9. W 1979 roku szwedzki rząd zabronił stosowania przemocy oraz udzielania innych kar cielesnych wobec dzieci.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Szwecji? Podziel się nimi w komentarzu!

Jeśli spodobał Ci się artykuł Szwecja ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Czy wiesz, że ...

Polska nazwa niemieckiego państwa wywodzi się od wyrażeń „niemy” oraz „niemowa”. Wszystko to z powodu panujących wtedy barier językowych. Dla dawnych mieszkańców ziem polskich, którzy posługiwali się językiem słowiańskim, język sąsiadów – germański – był niezrozumiały. Słowianie nie rozumieli, co pragną im przekazać ich germańscy towarzysze. Stąd do mieszkańców tych terenów przylgnęło określenie „niemych”, czyli Niemców.

Please publish modules in offcanvas position.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Sprawdź naszą politykę cookies.