Niemcy ciekawostki - tego o tym kraju się nie spodziewałeś

Niemcy ciekawostkiDowiedz się dlaczego Niemiec może stracić swój samochód w Japonii, przeczytaj najdłuższe 80 literowe niemieckie słowo, a także poznaj historię zwyczaju ubierania choinki. Niemcy ciekawostki - sprawdzone fakty o naszych zachodnich sąsiadach.

Niemcy ciekawostki

1. Jak to zazwyczaj bywa w informacjach ogólnych, trzeba zacząć od rzeczy oczywistych, dlatego nikogo nie zaskoczymy pisząc, że stolicą Niemiec jest Berlin.

2. Terytorialnie kraj ten jest niewiele większy od Polski - dokładnie 1,1 raza.

3. Najdłuższą rzeką przepływającą przez Niemcy jest Ren - 865 km.

4. Warszawę oraz Berlin w linii prostej dzieli dystans 518 kilometrów. Gdyby znalazł się śmiałek, który chciałby przejść z jedno miasta do drugiego, musiałby pokonać dystans 550 km, co zajęłoby 111 godzin marszu.

5. Niemcy sąsiadują z dziewięcioma państwami, są nimi: Polska, Dania, Czechy, Belgia, Luksemburg, Szwajcaria, Francja, Austria oraz Holandia.

6. Zgodnie z danymi statystycznymi z 2014 roku, tereny tego kraju zamieszkuje 81 083 600 osób z czego 80% to Niemcy.

7. Średnio Niemiec dożywa 78,9 lat.

8. Terytoria tego kraju zamieszkiwane są przez liczną Polonię liczącą ponad 2 100 000 osób.

9. Niemiecka sieć autostrad jest bardzo dobrze rozbudowana i wynosi 12 800 km. Na większości z nich maksymalna prędkość z jaką można prowadzić pojazd nie jest określana, jednak zalecana prędkość wynosi 130 km/h. Dla porównania w Polsce posiadamy 1552,2 km autostrad - to ponad 8 raza mniej.

Niemcy ciekawostki

Niemcy ciekawostki kulinarne

1. Najpopularniejszym niemieckim festiwalem jest znany na całym świecie Oktoberfest ("Święto Październikowe") obchodzone rokrocznie w Monachium. Jego początki wywodzą się od zaślubin bawarskiego księcia Ludwika wraz z jego ukochaną księżniczką Teresą. Dokładnie miały one miejsce 12 października 1870 roku. Impreza miała charakter festynu, a w związku z dość dużą popularnością i satysfakcją jaką dostarczyła mieszkańcom miasta, dwór królewski zdecydował o jej powtórzeniu w latach następnych. Tradycja dzisiejszego Oktoberfestu liczy już ponad 200 lat. W 1872 roku zdecydowano przenieść tę imprezę z października na ostatni weekend września - wtedy właśnie zaczyna się ceremonia otwarcia Oktoberfestu i trwa przez 16 dni i nocy, od rana do samej nocy. Zgodnie z przepisami festiwalu piwo mogą sprzedawać wyłącznie tradycyjne monachijskie browary warzące swoje trunki zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości z 1487 roku. Browary są sprzedawane w litrowych kuflach tzw. Maßkrug. W roku 2014 średnia cena za kufel z piwem wynosiła 10 euro. Szacuje się, że festiwal odwiedza średnio sześć milionów ludzi, którzy co roku spożywają około pięciu milionów litrów piwa. To właśnie podczas tego święta, sprzedawanych jest 40% rocznych zasobów piwa w Niemczech.

2. Niemcy nie mogą narzekać także na brak różnorodności w kwestii piwa - łączenie produkowanych jest 6000 różnych rodzajów tego trunku.

3. Co więcej w Bawarii piwo zostało oficjalnie uznane za jedzenie. No to smacznego.

4. Biała kiełbasa i kawa - tak wygląda tradycyjne niemieckie śniadanie.

5. 300 gatunków chleba i ponad 1000 rodzajów kiełbas - niewątpliwie Niemcy mają w czym wybierać.

Ciekawostki o Niemczech

Niemcy ciekawostki prawne

1. Zawartość alkoholu we krwi u osoby prowadzącej pojazd może wynieść maksymalnie 0,5 promila.

2. Niemcy pamiętają, abym zgodnie z przekazaniem "dzień święty święcić" - dlatego w święta wszystkie sklepy są zamknięte, a zakupy można zrobić w stacjach paliw. Bo odpoczynek, to rzecz ważna.

3. Co ciekawe więzień, który podejmie próbę ucieczki nie zostanie dodatkowo ukarany, albowiem każdy człowiek chce być wolny i ma do tego prawo.

4. W Niemczech dozwolone jest spożywanie alkoholu na ulicy.

5. Blisko 60% z najpopularniejszych filmików umieszczony w serwisie YouTube zostało zablokowanych w Niemczech z uwagi na łamanie praw autorskich. We Francji czy Wielkiej Brytanii ten wskaźnik nie przekracza 1%.

6. Użycie gestu środkowego palca jest nielegalne, co więcej policja ma prawdo ukarać za taki czyn mandatem.

7. Władze w Japonii nie uznają niemieckich numerów rejestracyjnych, z tego też powodu samochody zatrzymane do kontroli na niemieckich "blachach" mogą zostać skonfiskowane. Wszystko z powodu niejasności formalno-historycznych. W 1926 roku oba państwa miały zawrzeć pierwszą międzynarodową umowę o numerach rejestracyjnych, jednak Kraj Kwitnącej Wiśni odmówił jej podpisania. Po 23 latach powstała umowa uzupełniająca, jednak tym razem, to Niemcy nie zgodzili się na jej podpisanie argumentując to faktem, że zrobili to poprzednio.

Ciekawostki o Niemcach

1. Niemcy ciekawostki - Fałszywe przystanki autobusowe
Powszechnym stało się stawianie fałszywych przystanków autobusowych w niedalekiej odległości od domu starców. Pierwszy z nich powstał w Dusseldorfie - Benrath Senior Center - z którego pacjenci chorujący na Alzheimera w przypływie dezorientacji próbowali dotrzeć do swojego rodzinnego domostwa. Personel medyczny zauważył, że pierwsze kroki zaraz po "ucieczce" kierowane są właśnie na przystanek autobusowy. Gdy zaginiony pensjonariusz zjawia się na przystanku, zostaje on zwabiony przez personel z powrotem do ośrodka oferując im kawę i schronienie do czasu przyjazdu autobusu. Po pewnym czasie "uciekinierzy" zapominają, że w ogóle tam byli.

2. W Polsce najpopularniejszym nazwiskiem jest Nowak, natomiast u naszych zachodnich sąsiadów Müller.

3. Pijąc piwo z Niemcem pamiętaj, aby przed wypiciem pierwszego łyka złotego trunku powiedzieć "Prost!", czyli na zdrowie. Nie zapominaj także, aby patrzeć w oczy swojemu znajomemu.

4. Pamiętasz kiedy ostatnio trzymałeś kciuki w celu wpłynięcia na bieg wydarzeń i utrzymania szczęścia? Pewnie całkiem niedawno. Ten przesąd wywodzi się z starożytności, jednak spopularyzowany został właśnie przez Niemców. Był on stosowany przez wojowników, którzy bez kciuka nie byli w stanie utrzymać broni, był to więc gest ochronny.

Ciekawostki o Niemcach

Wszystko o Niemczech - Historia i kultura

1. Polska nazwa dla tego kraju ma ciekawą historię. Wywodzi się ona od dwóch wyrażeń - "niemy" oraz "niemowa". Wiąże się ona z panujących barier językowych, dla ówczesnych mieszkańców ziem polskich posługujących się językiem słowiańskim, język sąsiadów, czyli germański był po prostu niezrozumiały. Słowianie nie potrafili zrozumieć, co mają do przekazania ich germańscy sąsiedzi. Zaczęto więc nazywać mieszkańców tych ziem "niemymi", czyli po prostu Niemcami.

2. W niemieckich szkołach obowiązuje odwrotny system oceniania uczniów od tego, który znamy u siebie - oceną najgorszą jest 6, najlepszą natomiast 1.

3. Nieopodal miasta Zernikow znajdował się sosnowy Las Hitlera, w którym posadzono setki żółtawych modrzewi, dzięki czemu odróżniały się od reszty drzew - z lotu ptaka można było zaobserwować kształt swastyk. Drzewa posadził oddany Hitlerowi leśnik w 1938 roku na znak swojego zaangażowania. Drzewa te zaczęto usuwać w 1995 roku, jednak z uwagi na spory związane z ustaleniem właściciela gruntów ich całkowitej wycinki dokonano w 2000 roku.

4. Zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec. Istnieje legenda, która miała mieć miejsce w wigilijną noc. Przedstawia ona historię pewnego człowieka, który wracają do domu przez las ujrzał zachwycający widok. Jego oczom ukazał się świerk, przez który prześwitywały gwiazdy. Zapragnął, aby podobne drzewko zdobił jego domowe progi - przystroił je błyszczącymi ozdobami i świecami. Pozazdrościli mu tego sąsiedzi i postanowili skopiować pomysł – i tak narodziła się nowa tradycja.

5. Niemcy ciekawostki - Nieistniejąca kasa numer 04
Zaraz po Bayernie Monachium, Borussia Dortmund to najpopularniejszy piłkarski zespól w Niemczech. W Polsce najprawdopodobniej z uwagi na grające tam niegdyś "polskie trio" jest najpopularniejszym niemieckim zespołem. Jednak nie o tym. Robiąc zakupy w oficjalnym sklepie Borussii nie zapłacimy w kasie nr 04, co więcej ten numer nie istnieje w tym miejscu. A wszystko z powodu sportowej rywalizacji z odwiecznym rywalem ... Schalke 04.

6. Z czym kojarzy Ci się Hugo Boss? Ubrania? Prawidłowo! Ale czy wiesz, że to właśnie Hugo Boss był oficjalnym "Dostawcą mundurów dla Narodowych Socjalistów od 1924 roku"? Podczas wojny w zakładach Bossa pracowała prawie 40 jeńców wojennych oraz 140 przymusowych pracowników z Polski. Pierwszym zleceniem tej luksusowej marki modowej otrzymanym od przywódcy Trzeciej Rzeszy było uszycie brązowych koszul dla NSDAP. W późniejszych latach przedsiębiorstwo modowe produkowała uniformy dla armii. Po zakończeniu wojny w 1946 roku Hugo Boss został ukarany wysoką karą grzywny jako osoby czerpiącej korzyści z systemu Trzeciej Rzeszy, nie wpłynęło to jednak na przyszłość firmy.

Niemcy ciekawostki - wyjątkowe miejsca

1. Niemcy ciekawostki - Most Diabła
Zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską znajduje się jedno z piękniejszych miejsc tego kraju (opinia subiektywna), które przypomina krainę stworzoną w wyobraźni Tolkiena. Mowa o Moście Diabła wznoszącym się nad jeziorem Rakotz w Parku Rododendronów i Azalii w Kromlau. Powstały 150 lat temu most stał się wabikiem dla fotografów i z roku na rok zyskuje na popularności.

2. Niemcy ciekawostki - Freudenberg
W południowej Westfalii można zakochać się w jednym z najbardziej urokliwych miasteczek - konkretnie mowa o Freudenbergu. Przebywając w tym miejscu, można odnieść wrażenie jakby czas się zatrzymał i przeniósł nas do innego epoki. Najpopularniejszą jego częścią jest Alter Flecken, czyli stare miasto, które składa się z 50 domów zbudowanych z muru pruskiego o tej samej charakterystyce.

3. Zabytkowa katedra w Ulm, której budowę rozpoczęta w XIV wieku, jest najwyższą katedrą na świecie mierzącą 162 metry.

Ciekawostki o Niemczech

1. Znasz język niemiecki? Myślisz, że potrafiłbyś wymówić najdłuższy wyraz w tym języku?

80 liter - tyle liczy najdłuższe niemieckie słowo. Zachęcamy do czytania na głos - Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft. To słowo oznaczało (oznaczało gdyż współcześnie się go nie używa i zastąpiono je prostszym odpowiednikiem) część spółki statków parowych, które pływały po Dunaju.

2. 11 maja 2014 roku dokładnie przez godzinę wszystkie gospodarstwa domowe w Niemczech mogły się cieszyć darmową energię elektryczną. Wszystko dzięki źródłom energii odnawialnej, które były w stanie wyprodukować wystarczającą ilość energii dla całego kraju.

3. W czasie I Wojny Światowej zabrakło gumy do produkcji opon. Z tego powodu opony rowerowe zostały zastąpione przez sprężyny.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Niemczech? Podziel się nimi w komentarzu!

Źródło zdjęcia: Flickr


Jeśli spodobał Ci się artykuł Niemcy ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Ciekawostki ze świata

Poznaj ciekawostki ze świata podróży i turystyki. Dowiedz się z czego słyną konkretne narodowości, zasmakuj ich kuchni na swoim ekranie oraz zaskocz nietypową wiedzą na ich temat podczas rozmowy ze swoimi znajomymi. Gwarantujemy niezliczoną porcję sprawdzonych i zaskakujących faktów.

Czy wiesz, że ...

Zwyczaj ubierania choinki pochodzi z Niemiec. Istnieje legenda, która miała mieć miejsce w wigilijną noc. Przedstawia ona historię pewnego człowieka, który wracają do domu przez las ujrzał zachwycający widok. Jego oczom ukazał się świerk, przez który prześwitywały gwiazdy. Zapragnął, aby podobne drzewko zdobił jego domowe progi - przystroił je błyszczącymi ozdobami i świecami. Pozazdrościli mu tego sąsiedzi i postanowili skopiować pomysł – i tak narodziła się nowa tradycja.

Tego mogłeś nie wiedzieć - ryba fugu to jedna z najgroźniejszych ryb świata. Jej nieprawidłowe przyrządzenie może skończyć się śmiercią, to prawdziwa gra w rosyjską ruletkę. W Japonii jest ona prawdziwym przysmakiem, którego nie może skosztować cesarz - zabrania mu tego prawo.

Przeczytaj z czego słyną Hiszpanie, dlaczego Japończycy panicznie boją się cyfry 4, dlaczego wieża Eiffla miała zostać rozebrana po 20 latach od wzniesienia, gdzie znajduje się najniebezpieczniejsze miejsce na ziemi oraz w jakim kraju znajduje się śmiertelnie niebezpieczna droga.

Kaczor Donald to fajny gość, co nie? Niestety nie dla wszystkich, szczególnie dla Finów, którzy zdecydowali się na zakazanie go w tym kraju. A skoro jesteśmy przy temacie zakazów - czy wiecie w jakim europejskim mieście zabroniono umierać?

Please publish modules in offcanvas position.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Sprawdź naszą politykę cookies.