Nieznane ciekawostki o Czechach - z czego słyną Czechy?

Nieznane ciekawostki o Czechach - z czego słyną Czechy?

Ciekawostki o Czechach

Czechy to niewielkie państwo w Europie Środkowej, o wielkiej historii. Dowiedz się gdzie najłatwiej znaleźć miłość w Pradze, jak pies uratował pięć ludzkich istnień oraz dlaczego w Czechach lepiej niczego nie szukać. Te ciekawostki o Czechach z pewnością Ciebie zaskoczą.

1. Zwłaszcza dla Polaków język czeski jest dość zaskakujący. Ogromna ilość określeń znaczy zupełnie coś odwrotnego niż w naszym języku. Dla przykładu jagohda to dla Czecha truskawka, zápach to smród, a sklep to piwnica. Wymieniać można jeszcze bardzo długo.

2. Brno to jedyne miasto w Czechach - a z dużą dozą prawdopodobieństwa także na świecie - w którym dzwony oznajmiające południe biją godzinę wcześniej. To pamiątka z czteromiesięcznego oblężenia Brna przez Szwedów w trakcie wojny trzydziestoletniej. Podczas tego konfliktu, szwedzki generał poinformował wojsko, że jeśli nie zdobędą miasta do południa kolejnego dnia, to odstąpią od dalszych działań. Deklaracja ta została przechwycona przez czeskiego szpiega. 15 sierpnia 1645 roku dzwony rozbrzmiały o 11:00, a wróg przerwał swój atak. 

3. W latach 1279-1286 Czechy miały dostęp do morza. Jednak niewiele osób wie, że mają go do dziś. Na mocy Traktatu Wersalskiego Czechosłowacja wydzierżawiła własny port Vltava w Hamburgu. Po rozpadzie kraju przeszedł on w ręce Republiki Czeskiej. Okres dzierżawy wyznaczono do 2028 roku.

4. 10 czerwca 2020 roku polskie wojsko wkroczyło na terytorium Czech. Zgodnie ze stanowiskiem MON wojsko polskie ustawiło punkt kontrolny na terenie obcego kraju w wyniku pomyłki. W tym czasie rozpoczęła się "okupacja" niewielkiej kapliczki. Żołnierze zabraniali Czechom robienia zdjęć oraz zbliżania się do obiektu. Na szczęście cała sprawa nie miała większych konsekwencji - oczywiście oprócz tych wizerunkowych.

5. Dzieci z Kurim - sprawa, która wstrząsnęła Czechami

Eduard Tvrdy mieszkający w Kurim to świeży tata. 7 maja 2007 roku w oczekiwaniu na swoją ukochaną postanowił przygotować pokój dla swojego nowonarodzonego dziecka. Zmontował łóżeczko, umieścił zabawki oraz zainstalował małą kamerkę dla bezpieczeństwa. Po wszystkim postanowił przetestować obraz. Eduard włączył telewizor, a jego oczom ukazał się obraz z zupełnie innego miejsca. Na ekranie ukazała się ciemna i brudna piwnica. W pomieszczeniu znajdowało się związane dziecko. Początkowo mężczyzna pomyślał, że to niewinna zabawa dzieci. Po kilku godzinach, gdy już odebrał swoją ukochaną z dzieckiem, postanowił jeszcze raz uruchomić telewizor. Ekran wyświetlał ciągle ten sam obraz. Tym razem związany chłopiec był karmiony przez dorosłą osobę. Eduard zdał sobie sprawę, że to z pewnością nie jest zabawa i powiadomił odpowiednie służby. Jak się okazało chłopiec był przetrzymywany przez swoją matkę oraz jej adoptowaną córkę (która w rzeczywistości była 30-letnią dorosłą kobietą) od grudnia 2006 do maja 2007 roku. W wyniku śledztwa zatrzymano i skazano pięć osób.

 

2czechy-compressor.jpg

6. Będąc w Czechach pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie mówić, że czegoś szukasz. W języku czeskim słowo "šukat" wymawia się tak samo, jak w języku polskim, jednak znaczy zupełnie co innego. Z racji, że ten wpis nie został oznaczony znakiem +18, nie możemy dosłownie przetłumaczyć co ono oznacza. U naszych sąsiadów używane jest jako wulgarne określenie stosunku seksualnego.

7. W naszym kraju dość popularne są dowcipy o Polaku, Rosjaninie oraz Niemcu. Podobne kawały występują także w innych krajach, różni się jednak skład. W Czechach bohaterami są: Amerykanin, Rosjanin oraz oczywiście Czech.

8. Czesi kochają zbierać grzyby. To właśnie na grzybobraniu spędzają jesienne weekendowe dni.

9. Jeśli szukać miłości w Czechach to tylko w ... wagonie metra. W Pradze pojawiły się specjalne pociągi z "wagonami randkowymi" kursującymi na trasie linii "A". Zostały one oznaczone specjalnymi tablicami. Pomysł zrodził się w maju 2013 roku, aby zamiast wpatrywać się w telefony komórkowe podczas przemieszczania się z punktu A do punkt B, zacząć rozmawiać i zawierać nowe, ciekawe znajomości, a nawet znaleźć miłość swojego życia.

Czechy ciekawostki historyczno-kulturalne

1. Czechy to idealne miejsce dla zakochanych, oprócz tradycyjnego, znanego na całym świecie dnia zakochanych tzw. Walentynek przypadających jak każdy zakochany się domyśla 14. lutego, Czesi mają jeszcze jeden taki dzień, który wywodzi się z ich kultury. Przypada on na 1. maja, a jego patronem jest poeta Karel Hynek Mácha, który w jednym ze swoich poematów napisał, że właśnie pierwszego dnia tego miesiąca jest czas na miłość ("Był późny wieczór – pierwszy maja, wieczorny maj – był miłości czas").

2. Czesi nie obchodzą chrześcijańskiej tradycji Wszystkich Świętych. Groby swoich bliskich zamiast 1. listopada odwiedzają w Wigilię Bożego Narodzenia.

3. Flaga tego kraju składa się z trzech kolorów - białego, czerwonego i niebieskiego. Każdy z nich oznacza co innego:
- biały symbolizuje czystość,
- czerwony ogromną ilość krwi przelanej za ojczyznę,
- niebieski dodany w 1919 roku, gdyż oryginalna wersja flagi wyglądała identycznie jak Polski. Kolor ten symbolizuje wielkość i suwerenność Czech.

4. W czeskiej tradycji Poniedziałek Wielkanocny nie ma nic wspólnego ze śmigusem dyngusem. Tego dnia zamiast lania wody, leje się ... kobiety. Tak, dobrze przeczytaliście. Pomlazka czyli czeski odpowiednik tego dnia, polega na chłostaniu kobiet ozdobionymi wierzbowymi witkami splecionymi w warkocz. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, takie uderzenia maja sprawić, że schłostane damy będzie piękniejsze i zdrowsze. Należy pamiętać, aby nie pominąć żadnej niewiasty, gdyż może to zostać odebrane jako obrazę.

5. Do roku 1939 w Czechosłowacji obowiązywał ruch lewostronny. Kraj ten zobowiązał się w 1931 roku, że w ciągu 5 lat przejdzie na ruch prawostronny. Przejście zaplanowano jednak dopiero na 1 maja 1939 roku. W rzeczywistości zostało ono nieoczekiwanie przyspieszone z powodu okupacji niemieckiej. Okupant zdecydował się wprowadzić zmiany 26 marca o 3 nad ranem.

6. Hymn państwowy "Kde domov můj" (Gdzie mój dom) pochodzi z satyrycznej sztuki teatralnej granej w praskim Teatrze Stanowym w 1834 roku. Jego współautorami są Josef Kajetán Tyl i František Jan Škroup.

Czechy kuchnia

1. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, Czesi spożywają najwięcej piwa na świecie. W tym małym kraju swój browar produkuje ponad 200 różnych marek. Według wielu, czeskie piwo to synonim dobrego smaku.

2. Podstawą każdego obiadu są zupy. Jedną z najsłynniejszych zup w stolicy kraju jest zupa z flaków. Równie popularna jest także zupa czosnkowa z serem.

3. Kminek, a właściwie dość spore ilości kminku są charakterystyczne dla czeskiej kuchni.

Czechy - Praga z lotu ptaka

Czechy - Praga z lotu ptaka

Czechy ciekawe historie

1. W niewielkich Domazlicach położonych przy granicy z Niemcami pewien pies uratował pięć ludzkich istnień. Historia wydarzyła się we wrześniu 1995 roku. Czworonóg widząc paczkę, postanowił do niej podejść i załatwić swoją potrzebę. Jak się okazało wewnątrz pakunku znajdowała się bomba zegarowa, a zapalnik uległ zamoczeniu, dzięki czemu ładunek nie wybuchł.

Czechy ciekawe miejsca

1. Będąc w Pradze nie można ominąć jednej z najpopularniejszej atrakcji turystycznej - Złotej Uliczki. To malownicza ulica położona w samym centrum Pragi, na terenie praskiego zamku. Swą nazwę zawdzięcza mieszkającym tutaj w XVII wieku złotnikom. W domku pod numerem w 1917 roku swoje dzieła tworzył Franz Kafka. Nie był to jego własny domek, wynajmował on go od swojej siostry Otty. Od paru lat od turystów pobierana jest opłata za wstęp, jednak tylko w konkretnych godzinach, w godzinach wieczornych 19 - 20 (w zależności od sezonu) wstęp na uliczkę jest nieograniczony.

2. Na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego w Pradze znajduje się znany na całym świecie średniowieczny zegar astronomiczny - zegar Orloj. Skonstruowany został już w 1410 roku. Na jego tarczy co godzinę pojawiają się figurki 12 apostołów, a szkielet symbolizujący śmierć pociąga za sznur dzwonu.

3. Na Pogórzu Beskidzkim w niewielkim miasteczku Stramberk otwarto uzdrowisko piwne. Łączone są w nim dwie czeskie tradycje: warzenia piwa oraz uzdrowiskową. Atrakcją tego miejsca jest kąpiel w wodzie o temperaturze 40 stopni, w której rozpuszczone piwne drożdże oraz specjalną mieszankę ziół.

4. Stadion Strahov mieszczący się w praskiej dzielnicy o tej samej nazwie, to zarazem największy stadion piłkarski oraz drugi pod względem wielkości obiekt sportowy na świecie. Budowę tego kompleksu sportowego rozpoczęto w 1926 roku. Obecnie jest on w stanie pomieścić 220 tysięcy osób.

5. Most Karola w Pradze jeden z najsłynniejszych obiektów tego miasta. Nazywany także Kamiennym Mostem jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Pradze przez turystów z całego świata. Niewiele osób jednak wie, że podczas budowy, jednym z głównych składników zaprawy murarskiej były białka jajek.

Wszystko o Czechach

1. Właśnie w Czechach mieście się siedziba jednego z największych producentów samochodów w Europie Środkowej, jest nim oczywiście Škoda Auto.

2. Jeśli się leczyć, to tylko w Czechach! Służba zdrowia funkcjonuje tam bardzo sprawie. Na dodatek w przeliczeniu na jednego mieszkańca znajduje się tam najwięcej szpitalnych łóżek.

3. Blisko 95% terenów tego kraju pokrywane są przez góry i wzgórza.

4. Uczeń w czeskiej szkole zadowolony jest z otrzymania 1 (to najwyższa ocena). Z kolei 5 jest najgorszą z możliwych.

5. Statystyczny Czech czyta średnio 64 minuty dziennie. To jeden z najlepszych wyników w Europie.

6. W rankingu ilości spożytego piwa rocznie na jednego mieszkańca Czesi zajmują pierwsze miejsce z wynikiem 191,8 l. Roczna konsumpcja w tym kraju wynosi 2033 milionów litra.

Czechy ciekawostki - Most Karola w Pradze

Czechy ciekawostki - Most Karola w Pradze

Czechy ciekawostki

1. Moglibyśmy pominąć punkt pierwszy, jednak nie zrezygnujemy z tej przyjemności - stolicą Czech jest Praga.

2. Płacąc w praskich sklepach bądź przygotowany, aby zapłacić w czeskich Koronach.

3. Stolicę Polski i Czech w linii prostej dzieli 518 km. Gdyby jednak znalazł się śmiałek na pokonanie tego dystansu pieszo, musiałby przejść 577 km, co zajęłoby mu 118 godzin marszu bez przerwy.

4. Czechy graniczą z czterema państwami: Polską, Niemcami, Austrią oraz Słowacją.

5. Kraj ten zamieszkiwany jest przez 10 538 275 osób, z czego około 100 000 to Polacy.

6. Polska jest prawie czterokrotnie większym krajem od Czech.

7. Podobnie jak Polacy, Czesi stali się częścią Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.

8. Łaba - to najdłuższa rzeka przepływająca przez ten kraj, liczy ona 370 km.

Ciekawostki o Czechach - jedna z praskich uliczek

Ciekawostki o Czechach - jedna z praskich uliczek

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa