Pustelnicy z Karouli

Pustelnicy z Karouli

Pustelnicy z Karouli

Czym jest ascetyzm? W skrócie to dobrowolne, czasami radykalne wyrzeczenie się i ograniczenie przyjemności, zazwyczaj wynikających z pobudek religijnych. Jeśli chciałbyś bardziej zgłębić ten temat, to powinieneś wybrać się na Świętą Górę w Grecji.

Athos, inaczej Święta Góra, to górzysty półwysep w Grecji zamieszkiwany jedynie przez mnichów prawosławnych. Na tym obszarze znajduje się 20 klasztorów, będących pod bezpośrednią jurysdykcją Patriarchaty Konstantynopola. W wysokim stopniu rozwinął się tutaj kult maryjny. Głównie za sprawą dawnej legendy, która głosi, że kiedyś podczas burzy została zepchnięta tu łódź, którą płynęła właśnie Matka Boska.

Co ciekawe zgodnie z edyktem wydanym przez Konstantego Monomachosa w 1060 roku kobiety miały zakaz przebywania na terenie półwyspu. Na tym nie koniec, na wyspie nawet zwierzęta hodowlane są płci męskiej. Statki turystyczne, na których znajdują się kobiety, nie mogą zbliżyć się do linii brzegowej na odległością mniejszą niż 500 metrów. Zakazy te obowiązują do dziś.

2pustelnicy.jpg
Jednak, aby się tutaj dostać jako turysta, to nie wszystkie warunki jakie należy spełnić. Liczba dziennych odwiedzin jest ograniczona, wszyscy chętni muszą starać się o otrzymanie wizy. Cały proces przebiega dość szybko. Zazwyczaj można zatrzymać się na trzy dni, osoby chętne na dłuższy pobyt muszą ubiegać się o to w biurze w stolicy Athos – Karyes. Kolejnym ograniczenie dotyczy wyznawców innych religii niż prawosławie – w ciągu jednej doby może ich przebywać łącznie dziesięciu.
Mnisi żyją dość skromnie, często w surowych warunkach w odosobnieniu. Trudnią się rolnictwem, handlem oraz malowaniem świętych ikon, które wymieniają na towary. Większość dnia i nocy spędzają modląc się. Na szczególną uwagę zasługują Ci pustelnicy zamieszkujący południowo-zachodni kraniec Świętej Góry o nazwie Karoulia. Niewątpliwie dostęp do tej części Athosu nie należy do łatwych w dotarciu. W wielu przypadkach umiejętność wspinaczkowa powinna być dość wysoce rozwinięta. Często jedyną drogą są drabiny i liny. W Karouli przebywa nie więcej niż 10 pustelników, żyjących w małych szałasach i jaskiniach położonych na ogromnych i stromych skałach 100 a nawet 500 metrów nad morzem. Spożywają oni nieznaczne ilości pożywienia (często jedynie owoce i warzywa) oraz piją wodę deszczową zgromadzoną w zagłębieniach skalnych. Niektórzy z nich zostawiają zwisające z ich pustelni kosze, do których pielgrzymi i rybacy wkładają jedzenie.


Niewątpliwie ich poświęcenie zasługuje na szacunek. Polecamy obejrzenie zdjęć oraz filmu o pustelnikach, który jest dostępny tutaj.

Źródło: 1
3pustelnicy.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa