Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa - jedna z najpopularniejszych skał naszego kraju oraz atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego. Poznaj niesamowite legendy związane z tym miejscem.

Na szlaku Orlich Gniazd, w odległości kilkudziesięciu metrów od zamku Pieskowa Skała znajdującego się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, wznosi się charakterystyczny element krajobrazu tej okolicy Maczuga Herkulesa. Ten potężny ostaniec zbudowany z twardych wapieni skalistych powstawał przez miliony lat w wyniku działań zjawisk krasowych.

2maczuga-compressor.jpg

Maczuga Herkulesa na szlaku Orlich Gniazd

Węższa od dołu, szersza na szczycie skała w kształcie maczugi wznosi się na 25 metrów wysokości. Znajduje się ona na innym głazie nazywanym Fortepianem. Na samej górze umieszczono dwumetrowy krzyż upamiętniający pierwszą wspinaczkę zakończoną sukcesem przez Leona Witka w 1933 roku. Kolejni śmiałkowie zdobyli Maczugę Herkulesa w roku 1935 oraz 1936. Dziś z racji położenia obiektu na terenie Parku Narodowego jakiekolwiek próby wspinaczki są zakazane.
Obecnie funkcjonująca nazwa - Maczuga Herkulesa - jak można się domyślić pochodzi od kształtu tego dzieła natury. Dawniej używano także trzech innych określeń, a z każdym związana była konkretna legenda.

Maczuga Kraka

Dla poznania tego podania, musimy przenieść się wiele wieków wstecz, do czasów panowania legendarnego księcia Kraka. Książe musiał zmierzyć się z ogromnym smokiem nawiedzającym kraj, który po przebudzeniu pożerał dziewice, natomiast na obiad krowy. W pewnym momencie wściekły Krak postanowił chwycić maczugę i śmiertelnie uderzyć nią w głowę bestii. Po tym bohaterskim czynie Krak umieścił narzędzie zbrodni w tym właśnie miejscu, aby ostrzec każdego, kto się zbliża do Krakowa w złych zamiarach.

Sokola Skała

Dawno, dawno temu, na szczycie wieży zamku niesłusznie uwięziono kmiecia z pobliskiej wioski. Zarzucono mu zaniechanie pańszczyzny, której w rzeczywistości nie był w stanie odrobić z racji problemów z nogą. Przebywający w zamknięciu mężczyzna ciągle przejmował się losem swojej rodziny i błagał strażników, aby Ci go uwolnili, aż w końcu otrzymał propozycję od rządzącego zamkiem. Zadanie nie było proste, chłop stanie się wolny jeśli dostarczy włodarzowi sokole pisklę ze szczytu Maczugi Kraka. Mężczyzna przez kilka dni rozmyślał, jak dokonać niemożliwego, aż w końcu się poddał. Jednak takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał. Pewnej nocy do wieży wleciał tuzin sokołów, które pochwyciły mężczyznę swoimi szponami i razem udali się na wierzchołek skały. Nie czekając chłop wziął pisklę i przekazał włodarzowi, który spełnił swą obietnicę i puścił go wolno.

Czarcia skała

Tym razem przenieśmy się do czasów panowania ostatnich Jagiellonów. Legenda związana jest z postacią czarnoksiężnika Twardowskiego. Szlachcic zawarł układ z diabłem, zgodnie z którym odda mu swą duszę, gdy ten spełni trzy zadania. Po wielu latach od zawarcia umowy, czarnoksiężnik spotkał diabła w karczmie "Rzym" mieszczącej się w Suchej Beskidzkiej. Diabeł w jednym ze swoich zadań miał przenieść ogromną skałę i ustawić ją do góry nogami w Dolinie Prądnika. Jak widać zadanie zostało wykonane.

Informacje praktyczne

Maczuga Herkulesa mieści się przy trasie nr 773 do Ojcowa, Sułoszowa.

Źródło zdjęć: wikipedia wikipedia

Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa